Międzynarodowa Fiesta Balonowa w Sadze
Balony są częścią historii miasta Sagi od 1980 roku. To właśnie w 1980 roku na początku listopada w suchym korycie rzeki Kasegawa odbyły się pierwsze zawody, w których wzięło udział czternaście balonów na ogrzane powietrze. Obecnie udział w konkurencji bierze ponad sto balonów, a fiesta ta jest największym takim wydarzeniem w Azji.
Przebieg festiwalu
Obszar równiny Saga położony w starym korycie rzeki Kasegawa, nad którym odbywa się impreza, ma wystarczająco dużo miejsca do startu i lądowania balonów na ogrzane powietrze, stabilnego przepływu powietrza i warstw wiatru w różnych kierunkach, co czyni go idealnym miejscem na międzynarodowe zawody balonowe. Zawody odbywają się wczesnym rankiem, kiedy przepływ powietrza jest stabilny, ale w ciągu dnia pojawiają się również balony o zabawnych kształtach, które nie biorą udziału w konkursie. Wieczorne cumowanie balonów nazywane „La Montgolfier Noctune” jest jedną z najbardziej widowiskowych części festiwalu.
Baru-n Doori
W Sadze istnieje wiele miejsc nawiązujących do tradycji zawodów balonowych. Baru-n doori czyli dzielnica balonowa jest pawilonem handlowym z przepięknym witrażem przedstawiającym kolorowe balony na suficie. Niestety dzielnice handlowe są w Japonii coraz mniej popularne, a wszędzie widuje się zamknięte, sklepowe okiennice, jednakże istnieje szansa, iż baru-n doori wróci jeszcze do użytku. Oprócz tej dzielnicy handlowej w Sadze można zobaczyć również studzienki ozdobione rysunkami balonów oraz kawiarnie ozdobione tematycznymi obrazkami.
Muzeum Balonów
Aby dowiedzieć się więcej o balonach warto odwiedzić Muzeum Balonów w Sadze. Można tam poznać mechanizmy działania balonów na ogrzane powietrze oraz zobaczyć, w jaki sposób się je tworzy.
Aby powrócić na stronę główną, kliknij w "powrót"